Hemisekcja – co to za zabieg?

2023-02-07
Współczesna stomatologia umożliwia pacjentom jak najdłuższe zachowanie zębów własnych. Do zabiegów takich należy hemisekcja, która polega na odseparowaniu i usunięciu nieodwracalnie zniszczonej części korony i korzenia, dzięki czemu pozostałe ich fragmenty mogą służyć jako baza do późniejszej odbudowy protetycznej. Hemisekcja to zabieg, który polega na odseparowaniu i usunięciu części korony oraz korzenia zęba w przypadku, gdy w […]

Współczesna stomatologia umożliwia pacjentom jak najdłuższe zachowanie zębów własnych. Do zabiegów takich należy hemisekcja, która polega na odseparowaniu i usunięciu nieodwracalnie zniszczonej części korony i korzenia, dzięki czemu pozostałe ich fragmenty mogą służyć jako baza do późniejszej odbudowy protetycznej.

Hemisekcja to zabieg, który polega na odseparowaniu i usunięciu części korony oraz korzenia zęba w przypadku, gdy w ich obrębie występują nieodwracalne patologiczne zmiany, których nie można już leczyć zachowawczo. Pozostałe fragmenty zęba własnego pacjenta służą później jako baza do odbudowy protetycznej.

Hemisekcja – wskazania

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji dzieli się zasadniczo na trzy grupy: endodontyczneperiodontologiczne oraz mechaniczne.

Do wskazań endodontycznych zalicza się między innymi:

  • zlokalizowane przy korzeniach zmiany okołowierzchołkowe, których ze względu na kształt anatomiczny korzeni nie można leczyć endodontycznie,
  • obliteracja (niedrożność) kanału,
  • pozostawione w świetle kanału narzędzie endodontyczne,
  • próchnica zdiagnozowana w rozwidleniu korzenia lub samym korzeniu,
  • resorpcja zewnętrzna lub wewnętrzna korzenia.

Wśród wskazań periodontologicznych wymienić należy:

  • powiększający się pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego,
  • stan zapalny toczący się w obrębie rozwidlenia korzeni.

Wskazania mechaniczne do wykonania zabiegu hemisekcji to pionowe złamanie zęba lub jednego z korzeni.

Hemisekcja – przeciwwskazania

Mimo szeregu wskazań, hemisekcja nie jest zabiegiem, który można wykonać u każdego pacjenta. Do głównych przeciwwskazań do podejmowania tego typu leczenia zalicza się:

  • niekorzystna budowa anatomiczna zęba, np. zbyt krótkie korzenie, wydłużona korona zębowa, nietypowy stosunek długości korony do korzenia,
  • nieprawidłowe leczenie endodontyczne oraz występujące w obrębie korzeni powikłania po leczeniu kanałowym,
  • zaawansowane stadium choroby przyzębia przebiegające z odsłonięciem korzeni zębowych,
  • trudny dostęp do zęba, uniemożliwiający korzystne pod względem funkcjonalnym i estetycznym opracowanie protetyczne.

Czasami zdarza się, że mimo wskazań i możliwości do przeprowadzenia hemisekcji, lekarz może zaproponować inny sposób leczenia – zależy to od indywidualnego stanu pacjenta oraz planowanego przez stomatologa leczenia protetycznego.

Hemisekcja – jak przebiega?

Przed hemisekcją konieczna jest odpowiednia diagnostyka radiologiczna – dopiero na jej podstawie dentysta może podjąć decyzję, czy ząb kwalifikuje się do zabiegu. Sama procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Najpierw dentysta przy użyciu wiertła usuwa nieodwracalnie zniszczoną, zainfekowaną część zęba. Następnie odseparowuje część korony i korzeń, usuwając je przy pomocy odpowiednich narzędzi. Tkanki miękkie są zaopatrywane szwami, a pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące m.in. higieny jamy ustnej po zabiegu. Jeśli jest taka konieczność, stomatolog może zalecić doraźne stosowanie leków przeciwbólowych – gdyby po zabiegu wystąpiły dolegliwości. Zabieg ten powinien być przeprowadzony w osłonie antybiotykowej.

W okresie 4–6 tygodni po hemisekcji można przejść do odbudowy protetycznej. Najpierw stosuje się wkład koronowo-korzeniowy. Cementuje się go w pozostającej części korzenia, gdzie stanowi podstawę do odbudowy części koronowej zęba przy użyciu protetycznej korony zębowej . Dzięki temu możliwa jest pełna rekonstrukcja funkcjonalna i estetyczna nawet bardzo mocno zniszczonego zęba.

W klinice Stomatologia TMK w Łodzi oferujemy pacjentom dostęp do wielu metod leczenia protetycznego – oczywiście zakres leczenia dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonych lekarzy dentystów, skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub strony kontaktowej i umów na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie. Zapraszamy!