Leczenie protetyczne – przegląd dostępnych metod i rozwiązań

2023-02-07
Protetyka to dziedzina stomatologii, w ramach której odtwarza się braki zębowe i odbudowuje zęby zniszczone w stopniu uniemożliwiającym ich leczenie przy pomocy metod z zakresu stomatologii zachowawczej. Leczenie protetyczne pozwala uzupełniać braki zębowe, odtwarza i poprawia funkcje narządu żucia, daje dobre efekty w zakresie maskowania przebarwień czy ujednolicania kolorów zębów. Różne metody leczenia protetycznego oferujemy pacjentom naszych […]

Protetyka to dziedzina stomatologii, w ramach której odtwarza się braki zębowe i odbudowuje zęby zniszczone w stopniu uniemożliwiającym ich leczenie przy pomocy metod z zakresu stomatologii zachowawczej. Leczenie protetyczne pozwala uzupełniać braki zębowe, odtwarza i poprawia funkcje narządu żucia, daje dobre efekty w zakresie maskowania przebarwień czy ujednolicania kolorów zębów. Różne metody leczenia protetycznego oferujemy pacjentom naszych klinik TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku.

Leczenie protetyczne we współczesnej stomatologii w pierwszej kolejności pozwala na odtworzenia braków zębowych oraz odbudowę zębów uszkodzonych w takim stopniu, że nie ma możliwości zastosowania metod stomatologii zachowawczej. Dzięki temu pacjent może zachować lub odzyskać niezbędne funkcje narządu żucia. Warto bowiem pamiętać, że już pojedyncze braki w uzębieniu mają negatywny wpływ na możliwość gryzienia i żucia pokarmów – jeśli w związku z tym pacjent zmienia swoją dietę, ograniczając spożycie niektórych produktów, może to mieć negatywne skutki dla jego całego organizmu.

Nie można jednak zapominać, że leczenie protetyczne może w wymiernym stopniu poprawić estetykę uśmiechu. Uzupełnienie braków zębowych, zamaskowanie trudnych do rozjaśnienia przebarwień czy ujednolicenie koloru zębów sprawiają, że pacjenci odzyskują dobre samopoczucie, pewność siebie, częściej się uśmiechają, a dzięki temu – poprawiają się ich relacje z otoczeniem i ogólnie rozumiana jakość życia.

Leczenie protetyczne – jakie rozwiązania może zaproponować dentysta?

Leczenie protetyczne – w zależności od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, problemów funkcjonalnych i estetycznych, z jakimi się boryka, a także jego potrzeb i oczekiwań – może obejmować zastosowanie różnych uzupełnień protetycznych. Najogólniej dzieli się je na uzupełnienia ruchome i stałe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej, drugie – mocowane są w jamie ustnej pacjenta na stałe.

Zatem jakie konkretnie rozwiązania może zaproponować stomatolog planujący leczenie protetyczne pacjenta?

  • Korony protetyczne

Są to wykonane ze specjalnych materiałów uzupełnienia, które mają za zadanie odbudowę naturalnej korony zębowej, zniszczonej np. na skutek bardzo zaawansowanej próchnicy czy urazów mechanicznych. Do najczęściej stosowanych koron protetycznych zalicza się korony porcelanowe, cyrkonowe oraz pełnoceramiczne. Korony protetyczne są umieszczane na uprzednio wyleczonych, lekko zeszlifowanych zębach własnych pacjenta, a w sytuacji ich braku – również na implantach (jeśli oczywiście u pacjenta jest możliwość przeprowadzenia leczenia implantologicznego).

  • Wkłady koronowo-korzeniowe

Są to konstrukcje protetyczne, które stosuje się w przypadku zębów z bardzo mocno zniszczoną koroną, ale zdrowym (lub wyleczonym kanałowo) korzeniem. Są one cementowane w pozostającym w tkankach korzeniu i stanowią pewnego rodzaju filar, na którym dentysta można przeprowadzić odbudowę części koronowej. Leczenie protetyczne z zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych może obejmować użycie wkładów indywidualnych, czyli wykonanych w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wycisku lub wkładów standardowych wykonanych z włókien węglowych lub szklanych.

  • Inlay/onlay

Są to rodzaje wypełnień protetycznych stosowanych w przypadku zębów z bardzo dużymi ubytkami próchnicowymi. Wykonuje się w laboratorium protetycznym na podstawie wycisków pobranych uprzednio od pacjenta. Najczęściej spotykane są porcelanowe wypełnienia inlay/onlay, ale można wykonywać je także np. z materiałów kompozytowych czy stopów złota. Pozwalają one na precyzyjne zrekonstruowanie anatomicznego kształtu zęba, zapewniając doskonały efekt funkcjonalny i estetyczny.

  • Most protetyczny

Leczenie protetyczne z użyciem mostu zalecane jest pacjentom najczęściej z brakiem kilku zębów w łuku zębowym. Most protetyczny zbudowany jest z koron protetycznych osadzonych na tzw. filarach, czyli odpowiednio oszlifowanych zębach własnych pacjenta lub na implantach. Może być on wykonany ze stopów metali i pokryty kompozytem lub ceramiką, spotyka się również mosty na podbudowie cyrkonowej i mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym.

  • Licówki

Licówki to cieniutkie płatki, wykonane najczęściej z porcelany, kompozytu lub ceramiki, które cementuje się do przedniej powierzchni lekko zeszlifowanego zęba. Dzięki licówkom można odbudować lekkie uszkodzenia mechaniczne (ukruszenia korony, pęknięcia), zamaskować trudne do usunięcia przebarwienia czy zamknąć diastemę.

Leczenie protetyczne z użyciem protez zębowych

W przypadku większych braków zębowych, obejmujących kilka-kilkanaście zębów, jak i całkowitego bezzębia, często stosowanym rozwiązaniem są protezy zębowe. Jeśli mają one uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, mamy do czynienia z protezami częściowymi, u pacjentów z całkowitym bezzębiem stosuje się protezy całkowite. Protezy zębowe dzieli się także na ruchome i stałe, ze względu na rodzaj mocowania w jamie ustnej, a także pod kątem materiałów, z których zostały wykonane (m.in. proteza akrylowa czy nylonowa). Różnią się one m.in. jakością użytkowania, trwałością, estetyką, a co się z tym wiąże – również kosztem.

W klinikach TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku oferujemy pacjentom leczenie protetyczne dopasowane do ich potrzeb – tak, aby terapia skutkowała odzyskaniem pełnej funkcjonalności narządu żucia oraz możliwie najlepszym rezultatem estetycznym.

Skontaktuj się z nami i umów na konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie za pomocą formularza lub strony kontaktowej. Zapraszamy!