Korony zębowe – trwałe i estetyczne uzupełnienie protetyczne

2023-02-07
Korony zębowe to uzupełnienie protetyczne stosowane w przypadku znacznych zniszczeń części koronowych zęba, których nie da się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień. Jest to rozwiązanie trwałe, zapewniające doskonałe efekty funkcjonalne oraz estetyczne. Leczenie z użyciem koron zębowych oferujemy pacjentom naszych klinik TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku.  Korony zębowe to uzupełnienia protetyczne stosowane najczęściej jako […]

Korony zębowe to uzupełnienie protetyczne stosowane w przypadku znacznych zniszczeń części koronowych zęba, których nie da się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień. Jest to rozwiązanie trwałe, zapewniające doskonałe efekty funkcjonalne oraz estetyczne. Leczenie z użyciem koron zębowych oferujemy pacjentom naszych klinik TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku. 

Korony zębowe to uzupełnienia protetyczne stosowane najczęściej jako odbudowa pojedynczych, bardzo zniszczonych zębów, w przypadku których nie jest możliwe leczenie zachowawcze. Oczywiście mają one więcej zastosowań – korony zębowe bardzo często służą poprawie estetyki uśmiechu, są wykorzystywane w leczeniu protetycznym z zastosowaniem protez zębowych (zapewniają większą stabilność protez ruchomych) oraz mostów, a także w leczeniu implantologicznym – w połączeniu z implantem w pełni zastępują utracony ząb pod względem wyglądu, struktury oraz funkcji.

Korony zębowe – rodzaje

Korony zębowe klasyfikuje się pod kątem różnych czynników, przy czym większość z nich to tak naprawdę kwestie kluczowe dla lekarza stomatologa, który planuje leczenie biorąc pod uwagę indywidualny stan każdego pacjenta. Ze względu na objętość koron, wyróżnia się korony zębowe częściowe, osłaniające i całkowite. Jeśli chodzi o położenie względem dziąsła, wyodrębnia się korony poddziąsłowe, naddziąsłowe oraz dodziąsłowe. Pod względem specyfiki wykonania, wyróżnia się korony jednolite, a więc wytworzone z jednego materiału, a także korony zębowe złożone, czyli wykonane z więcej niż jednego tworzywa.

Z punktu widzenia pacjenta ważniejszy jest podział na korony tymczasowe i stałe. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze umieszcza się w jamie pacjenta na określony czas, np. zrastania się wszczepionego implantu z kością czy okres oczekiwania na wykonanie przez laboratorium protetyczne korony stałej. Te z kolei dzieli się m.in. ze względu na materiał, z którego są wykonane. Zależy od tego ich trwałość, estetyka, ale również koszt całego leczenia. Do najczęściej stosowanych koron stałych zalicza się więc:

  • korony zębowe cyrkonowe,
  • korony zębowe porcelanowe,
  • korony zębowe pełnoceramiczne.

Korony zębowe – wskazania i przeciwwskazania

Jak już wspomniano, głównym wskazaniem do leczenia z wykorzystaniem koron zębowych są rozległe zniszczenia naturalnej korony zęba, spowodowane np. zaawansowaną próchnicą lub urazem mechanicznym, których nie można wyleczyć poprzez zastosowanie wypełnień. Oprócz tego, korony zębowe wykorzystywane bywają:

  • u pacjentów z zębami martwymi,
  • u pacjentów z silnymi, trudnymi do usunięcia przebarwieniami, np. na skutek stosowania niektórych leków,
  • jako element leczenia mającego na celu poprawę estetyki uśmiechu,
  • w przypadku zębów słabych i startych, gdy istnieje ryzyko złamania podczas codziennego funkcjonowania.

Oprócz tego, korony zębowe stosuje się jako element leczenia protetycznego z użyciem protez zębowych i mostów, a także jako końcowy etap leczenia implantologicznego.

Wśród przeciwwskazań do stosowania koron zębowych znajduje się m.in. niewyleczona próchnica oraz choroby przyzębia, a także zaawansowane zmiany okołowierzchołkowe.

Korony zębowe – jak przebiega leczenie?

Leczenie protetyczne z wykorzystaniem koron zębowych wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwszym etapem jest konsultacja, w trakcie której stomatolog przeprowadza podstawowe badania jamy ustnej pacjenta, ocenia stan uzębienia i zleca wykonanie badań obrazowych – może to być RTG punktowe, panoramiczne lub 3D. Dopiero na podstawie ich wyników można zaplanować proces leczenia.

A ten może mieć różny przebieg, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta oraz problemów, z jakimi się boryka. Najdłuższe jest zazwyczaj leczenie implantologiczne – zrastanie się implantu z kością trwa bowiem do 6 miesięcy. Konieczne jest wyleczenie chorób przyzębia i ewentualnej próchnicy, czasami niezbędne bywa leczenie endodontyczne. Dopiero później można przejść do zasadniczego etapu protetycznego z użyciem korony.

Ten jednak również przebiega w kilku etapach. Jeśli korona ma zostać umocowana na naturalnym zębie pacjenta, konieczne jest jego oszlifowanie. Następnie dentysta wykonuje wycisk, który trafia do laboratorium protetycznego – tam technik na jego podstawie tworzy koronę idealnie dopasowaną do naturalnej budowy anatomicznej jamy ustnej pacjenta oraz barwy pozostałych zębów. W tym czasie pacjent zostaje zaopatrzony koroną tymczasową. Po wykonaniu korony stałej, lekarz trwale cementuje ją w jamie ustnej pacjenta.

Jak dbać o korony zębowe?

Prawidłowo wykonane korony zębowe doskonale zastępują naturalne zęby – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Oczywiście trzeba o nie dbać – czyścić tak, jak zęby własne, po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie), przez 2-3 minuty, przy użyciu pasty do zębów z fluorem i szczoteczki o odpowiedniej twardości włosia, pamiętając też o nitkowaniu przestrzeni między zębami oraz płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Co najmniej co 6 miesięcy należy również kontrolnie odwiedzać stomatologa.

W naszych klinikach TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku oferujemy kompleksową diagnostykę oraz leczenie protetyczne, również z wykorzystaniem koron zębowych – zawsze dopasowane do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Skontaktuj się z nami i umów się na konsultacje w dogodnym dla Ciebie terminie za pomocą formularza lub strony kontaktowej. Zapraszamy!