Znieczulenie dentystyczne, czyli o stomatologii bez bólu

2023-02-07
Współczesna stomatologia ma niewiele wspólnego ze stereotypami, wedle których wizyta u dentysty musi być nieprzyjemna, traumatyczna i bolesna. Nowoczesne znieczulenia dentystyczne stosowane podczas zabiegów sprawiają, że nawet skomplikowane zabiegi mogą być dla pacjenta bezbolesne. Jednym z kierunków, w jakim podąża współczesna stomatologia jest całkowite – a przynajmniej możliwie największe – wyeliminowanie bólu podczas wykonywanych przez […]

Współczesna stomatologia ma niewiele wspólnego ze stereotypami, wedle których wizyta u dentysty musi być nieprzyjemna, traumatyczna i bolesna. Nowoczesne znieczulenia dentystyczne stosowane podczas zabiegów sprawiają, że nawet skomplikowane zabiegi mogą być dla pacjenta bezbolesne.

Jednym z kierunków, w jakim podąża współczesna stomatologia jest całkowite – a przynajmniej możliwie największe – wyeliminowanie bólu podczas wykonywanych przez dentystę zabiegów. Leczenie ma zapewniać nie tylko dobre efekty funkcjonalne i estetyczne, ale ma być również jak najbardziej bezbolesne i niestresujące dla pacjenta. W dużej mierze jest to możliwe dzięki stosowanym nowoczesnym metodom znieczulania.

Miejscowe znieczulenie dentystyczne – rodzaje

Najczęściej stosowanym rodzajem znieczulenia dentystycznego jest znieczulenie miejscowe. Jak sama nazwa wskazuje, powoduje ono czasowe wyeliminowanie odczuwania bólu w leczonej okolicy.

Wyróżnia się kilka rodzajów miejscowego znieczulenia dentystycznego:

  • znieczulenie powierzchniowe – występuje zazwyczaj pod postacią żelu lub sprayu stosowanego bezpośrednio na błony śluzowe jamy ustnej; stosuje się je np. w przy nacięciu ropnia podśluzówkowego lub u pacjentów bardzo wrażliwych na ból przed wykonaniem znieczulenia wymagającego iniekcji,
  • znieczulenie nasiękowe – jest to podstawowe znieczulenie dentystyczne polegające na wprowadzeniu środka znieczulającego w dziąsło pacjenta w bezpośrednim sąsiedztwie zęba poddawanego zabiegowi; wykonuje się je m.in. przed leczeniem zachowawczym i ekstrakcjami zębów górnych i dolnych siekaczy,
  • znieczulenie śródwięzadłowe – wykonywane przy pomocy strzykawek ciśnieniowych, polega na aplikacji środka znieczulającego pomiędzy korzeniem zęba a kością otaczającą korzeń; bywa stosowane przed ekstrakcjami zębów mlecznych i stałych, a także przed leczeniem endodontycznym,
  • znieczulenie przewodowe – polega ono na aplikacji środka znieczulającego w okolice większego nerwu odpowiedzialnego za przewodzenie bodźców w danej okolicy; wśród wskazań do jego stosowania znajduje się m.in. leczenie zachowawcze i kanałowe, a także ekstrakcje zębów.

We wszystkich powyższych znieczuleniach dentystycznych stosuje się środki znieczulające na bazie lidokainy i artekainy. Podanie znieczulenia jest poprzedzone wywiadem (ustnym lub np. w formie ankiety), podczas którego stomatolog wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania znieczulenia (np. alergia).

Sedacja wziewna – innowacyjne znieczulenie dentystyczne dla dzieci

Choć we współczesnej stomatologii kładzie się nacisk na to, by miejscowe znieczulenie dentystyczne w formie aplikacji zostało podane w maksymalnie przystępny dla pacjenta sposób, to jednak u części pacjentów sama myśl o wprowadzeniu znieczulenia powoduje stres i silny lęk. Problem z tradycyjnym znieczuleniem może wystąpić również u dzieci. W takich sytuacjach może zostać zastosowana sedacja wziewna, czyli lekkie odurzenie pacjenta mieszaniną tlenu i podtlenku azotu, znaną lepiej pod nazwą gazu rozweselającego.

Gaz rozweselający jest bezbarwny i bezwonny, podaje się go poprzez nałożenie na twarz maseczki podłączonej do zbiornika z gazem, a proces ten jest cały czas kontrolowany przez lekarza dentystę. Aplikacja gazu rozweselającego sprawia, że pacjent jest zrelaksowany, odprężony, nieco oszołomiony, ale cały czas zachowuje świadomość. Sedacja wziewna zmniejsza wrażliwość na ból, ogranicza stres i lęk towarzyszący wizycie u dentysty.

Komputerowe znieczulenie dentystyczne

Jednym z najnowszych osiągnięć współczesnej stomatologii w zakresie minimalizowania bólu i stresu pacjenta podczas leczenia jest komputerowe znieczulenie dentystyczne. W pewnych aspektach jest ono podobne do tradycyjnego znieczulenia miejscowego, przy czym aplikacja odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia. Przed wprowadzeniem znieczulenia dziąsło pacjenta smaruje się żelem znieczulającym, po czym następuje zasadnicze znieczulenie. Urządzenie, dzięki zainstalowanym mikroprocesorom, elektronicznie dozuje ilość podawanego środka, co pozwala na zminimalizowanie uczucia „rozpierania” tkanek, często występującego podczas tradycyjnego znieczulania.

Komputerowe znieczulenie dentystyczne może być stosowane właściwie przed każdym zabiegiem stomatologicznym, również u dzieci.

Znieczulenie ogólne – w skrajnych przypadkach

W stomatologii konieczne bywa również sięganie po znieczulenie ogólne, czyli tzw. narkozę. Czasami jest to jedyna szansa, by przeprowadzić leczenie u osób chorych psychiczne czy niepełnosprawnych umysłowo, u których nie ma możliwości współpracy z dentystą. Oprócz tego, znieczulenie ogólne stosuje się w przypadku bardzo rozległych zabiegów m.in. z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej.

W klinice Stomatologia TMK w Łodzi przywiązujemy olbrzymią uwagę do tego, by leczenie przebiegało w sposób komfortowy dla pacjenta i było bezbolesne. Z tego powodu stosujemy nowoczesne metody znieczulania, również komputerowego, co zmniejsza traumatyczność zabiegu, redukuje stres i lęk. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!