Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
Wielu rodziców wciąż popełnia błąd polegający na tym, że pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest już wizytą interwencyjną. Ból związany z problemem stomatologicznym i strach przed nowym miejscem, pierwszy raz widzianym lekarzem i nieznanym dziecku instrumentarium tylko wzmaga jego obawę i niejednokrotnie może stać się przyczyną traumy i niechęci do podejmowania leczenia w przyszłości.
Aby temu zapobiec, zanim jeszcze pojawi się problem, warto umówić dziecko (nawet 2–3-letnie) na pierwszą wizytę, tak zwaną wizytę adaptacyjną. W jej trakcie lekarz doświadczony w leczeniu maluchów i wykazujący szczególnie dużo empatii, serdeczności i wyrozumiałości opowiada dziecku w przystępny dla niego sposób o tym, na czym polega jego praca. By oswoić młodego pacjenta, jest on sadzany w fotelu, proszony o otwarcie ust, by sprawdzić, czy nie ma tam żadnych „robaczków”. Dziecko ma możliwość zapoznać się ze sprzętami i instrumentarium używanym z gabinecie stomatologicznym, może także zadawać pytania. Na koniec wizyty dziecko może liczyć na prezent – książeczkę o tematyce stomatologicznej lub naklejki z serii „Dzielny pacjent”. Dzięki wizycie adaptacyjnej poziom strachu towarzyszący pierwszemu leczeniu stomatologicznemu może być znacznie obniżony.
Jest to o tyle istotne, że dziecko jest specyficznym pacjentem, wdzięcznym, ale i reagującym spontanicznie, nierzadko bardzo emocjonalnie, w sposób nie zawsze ułatwiający pracę lekarzowi. Może odmówić leczenia czy nawet otwarcia szeroko buzi, a zaledwie dotknięcie zęba narzędziem odbiera jako wrażenie bólowe.
Rola rodzica w budowaniu dobrego obrazu leczenia stomatologicznego
Niezależnie od wizyty adaptacyjnej, także na rodzicach spoczywa obowiązek tworzenia dobrej atmosfery wokół leczenia stomatologicznego. Warto przestrzegać poniższych zasad, które ułatwią maluchowi stać się pacjentem gabinetu stomatologicznego:
- Nie strasz dziecka stomatologiem, nie kreuj w nim obrazu lekarza dentysty jako osoby, która stanowi zagrożenie dla malucha i której należy się bać.
- Nie dziel się z dzieckiem własnymi przykrymi doświadczeniami z leczenia stomatologicznego – Twój strach, wyrażany także niewerbalnie, z pewnością udzieli się dziecku.
- Rozmawiając o wizycie u stomatologa, unikaj słownictwa, które może wzbudzać lęk dziecka (np. krew, zastrzyk, wyrywanie zęba).
- W rozmowie z maluchem unikaj niezrozumiałej dla niego terminologii medycznej.
- Nastawiając dziecko pozytywnie do wizyty w gabinecie, odwołuj się do jego pozytywnych doświadczeń, np. z wizyty adaptacyjnej.
- Korzystając z książeczki lub dostępnych w Internecie materiałów przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów, staraj się w przystępny sposób wyjaśnić, na czym polega praca dentysty.
- Nie obwiniaj malucha za zły stan jego uzębienia, ponieważ to na Tobie spoczywa obowiązek wykształcania w dziecku właściwych nawyków higienicznych (szczotkowanie zębów pod kontrolą rodzica) i dietetycznych (unikanie słodyczy i słodzonych napojów).
- Dbaj o profilaktykę i zachowaj czujność w zakresie stanu zdrowia jego jamy ustnej, by wizyty dziecka w gabinecie wiązały się z drobną interwencji lekarza dentysty.
Dokładamy wszelkich starań, by wizyta dziecka (zarówno adaptacyjna, jak i późniejsze wizyty) odbywała się w przyjaznej atmosferze, w której zapewniamy dziecku jak największy komfort psychiczny oraz otaczamy je szacunkiem i zrozumieniem.
Stomatologia dziecięca w naszej klinice to:
- bezbolesne leczenie zębów mlecznych w znieczuleniu miejscowym,
- leczenie próchnicy zębów z zastosowaniem ozonoterapii,
- fluoryzację zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru (w tym pianką o smaku truskawkowym i lakierowanie)
- lakowanie bruzd i zagłębień.
Rodzic w gabinecie przed wizytą dziecka
Stomatologia dziecięca wymaga współpracy lekarza z rodzicami. Czekamy więc także na rodziców, którzy – zanim jeszcze nastąpi wizyta dziecka w gabinecie – chcą się do niej odpowiednio przygotować. Podczas spotkania odpowiadamy na pytania i pojawiające się wątpliwości, ponadto podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o uzębienie maluszka, w jaki sposób rozmawiać o leczeniu zębów, jak radzić sobie z przejawami dentofobii u kilkulatka.