Jak nitkować zęby? Kilka wskazówek dla pacjentów

2023-02-07
Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie jamy ustnej jest codzienna prawidłowa higiena. Niestety, dla wielu osób zaczyna się ona i kończy na szczotkowaniu zębów. Tymczasem szczotkowanie, nawet regularne, nie pozwala na pełne oczyszczenie zębów – szczoteczka nie sięgnie bowiem np. do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Skutecznym sposobem na higienę tych miejsc jest […]

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie jamy ustnej jest codzienna prawidłowa higiena. Niestety, dla wielu osób zaczyna się ona i kończy na szczotkowaniu zębów. Tymczasem szczotkowanie, nawet regularne, nie pozwala na pełne oczyszczenie zębów – szczoteczka nie sięgnie bowiem np. do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Skutecznym sposobem na higienę tych miejsc jest nitkowanie zębów. Podpowiadamy, jak nitkować zęby, jak często i jaki rodzaj nici wybrać.

Podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów – czynność tę należy wykonywać po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie), przez 2–3 minuty, przy użyciu pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki z dopasowaną indywidualnie twardością włosia. Warto jednak pamiętać, że oczyszczanie jamy ustnej nie kończy się na szczotkowaniu – resztki pokarmów pozostają bowiem również w przestrzeniach między zębami, do których włosie szczoteczki nie dociera. Zapominanie o higienie tych miejsc, nawet przy regularnym i dokładnym szczotkowaniu, może skutkować rozwojem próchnicy oraz stanów zapalnych i chorób dziąseł.

Istnieje kilka metod oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Służą temu m.in. specjalne szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory stomatologiczne. Podstawa to jednak nitkowanie zębów, które powinno na stałe znaleźć się wśród czynności higienicznych wykonywanych każdego dnia.

Jak nitkować zęby – wybór odpowiednich nici

Zanim przejdziemy do omówienia jak nitkować zęby, warto pokrótce omówić kwestię rodzaju dostępnych nici dentystycznych. Można je kupić bez problemu w każdym markecie, drogerii czy aptece. Różnią się one m.in. materiałem, z którego są wykonane, właściwościami, zastosowanymi przez producenta dodatkami, a przez to również ceną. Wybór nici zależny jest tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i gustów każdego pacjenta.

Do najczęściej spotykanych rodzajów nici dentystycznych zalicza się:

  • nici woskowane – najbardziej uniwersalne, dodatek wosku pozwala uzyskać większy poślizg, co ułatwia początkującym ich użycie, a także zmniejsza ryzyko uszkodzeń dziąseł,
  • nici niewoskowane – są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na pękanie, mogą być używane np. przez pacjentów ze stłoczeniami zębów,
  • nici z dodatkami – np. z fluorem, cząsteczkami hydroksyapatytu, wyciągami ziołowymi, mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • taśmy dentystyczne – są szersze niż tradycyjne nici, dzięki czemu łatwiej ich używać, zaleca się je m.in. dzieciom, które dopiero uczą się jak nitkować zęby.

Jak nitkować zęby – krok po kroku

Część pacjentów twierdzi, że nie nitkuje zębów, bo czynność ta jest zbyt trudna. Wystarczy do tego kilka prostych kroków.

  1. Oderwij około 50 cm nici. Owiń ją wokół palców wskazujących obu dłoni, zostawiając między nimi około 2–3 cm nici.
  2. Delikatnym zygzakowatym ruchem wsuń nić między zęby i przesuwaj nią w górę i w dół, pod linią dziąseł i po powierzchni zęba.
  3. W ten sam sposób wyczyść wszystkie przestrzenie międzyzębowe, stosując do każdej świeży kawałek nici.

Nie jest ważne, czy nitkowanie zaczyna się od zębów tylnych czy przednich, górnych czy dolnych – istotne, by w ogóle przekonać się do tej czynności i wykonywać ją regularnie.

Jak nitkować zęby – praktyczne wskazówki

Początkowo, kiedy pacjentowi brakuje jeszcze wprawy, nitkowanie może dawać odczucie pewnego dyskomfortu, a czasami na nici widoczne są delikatne smugi krwi. Świadczy to o tym, że w czasie nitkowania dochodzi do uszkodzenia dziąseł i należy wprowadzać nić dentystyczną z większą ostrożnością. Zęby można nitkować zarówno przed szczotkowaniem, jak i już po umyciu zębów – czynność ta trwa z reguły od 3 do 5 minut.

Jeśli chodzi natomiast o nitkowanie zębów przez dzieci, to zgodnie z oficjalnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, są one w stanie samodzielnie wykonywać nitkowanie zazwyczaj w wieku 8–10 lat. Najpierw mogą używać wygodniejszych taśm dentystycznych, by później przejść do tradycyjnych nici. U młodszych dzieci, już w okresie uzębienia mlecznego, zabieg ten powinni wykonywać rodzice.

W klinice Stomatologia TMK w Łodzi pacjent skorzystać może z profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej, obejmującego także naukę nitkowania. Pomożemy opanować podstawowe techniki mycia zębów, doradzimy w doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub strony kontaktowej i umów się na wizytę.